8 اشتباه عایق رطوبتی که سالانه میلیون ها هزینه برای شما دارد

در صنعت ساختمان و ساخت و ساز، عایق رطوبتی یکی از مهم ترین مراحل به شمار می رود و به هیچ عنوان نباید از آن غافل و دچار اشتباه عایق رطوبتی شد. چه انتخاب غشای عایق رطوبتی مناسب و چه یک متخصص برای نصب آن، انتخاب اشتباه اغلب سالانه میلیون ها هزینه برای شما دارد. خوشبختانه، انتخاب درست می تواند به شما کمک کند تقریباً یک عمر در هزینه خود صرفه جویی کنید.

هر سال ما با صاحبان خانه در کرج با مشکلات سقف از جمله نصب ایزوگام در اندیشه مواجه می شویم. در سطح اساسی، همه اینها ناشی از استفاده از غشاهای ضد آب یا ایزوگام های با کیفیت پایین بود، و این عمدتاً به این دلیل انجام شد که بودجه محدودی داشتند. با این حال، هنگامی که سقف شروع به نشان دادن علائم آسیب کند، هزینه تعمیر آن 4 برابر بیشتر می شود. اما این اشتباهی است که به راحتی می توان از آن اجتناب کرد.

صاحبان خانه، توسعه دهندگان و پیمانکاران باید درک درستی از اهمیت استفاده از یک غشای ضد آب و عایق رطوبتی مناسب داشته باشند. در این مقاله سعی می کنیم اهمیت و در نتیجه پیچیدگی های مربوط به عایق رطوبتی سقف را به همگان آموزش دهیم تا از اشتباه عایق رطوبتی جلوگیری کنند.

8 اشتباه عایق رطوبتی

اشتباه شماره 1 – سوراخ کردن غشای ضد آب پس از نصب

حالا ممکن است بپرسید چرا کسی باید این کار را انجام دهد؟ خب، بیشتر مردم عمداً این کار را نمی‌کنند، اما ممکن است بعداً کارهایی انجام شود که به طور ناخواسته ایزوگام را سوراخ کند. هنگامی که غشاء سوراخ می شود، اجازه می دهد آب به داخل نفوذ کند و در نهایت همه چیز را از بین می برد.

کارهایی که می توانند سقف را سوراخ کنند شامل نجاری، کاشی کاری و نصب لوازم جانبی هستند. اگر نجارانی که کار را انجام می دهند باتجربه نباشند، ممکن است غشای ضد آب را با میخ یا مته سوراخ کنند که کل سیستم را از بین می برد. بدتر از همه، گاهی اوقات ممکن است متوجه آن سخت باشد تا زمانی که آسیب بیشتر نمایان شود. این ممکن است در هنگام انجام کارهای دیگر نیز نگران کننده باشد، مانند زمانی که پیمانکار ممکن است نیاز به سوراخ کردن سقف برای محکم کردن کابل های روشنایی یا شاید نصب عرشه داشته باشد.

8 اشتباه عایق رطوبتی

8 اشتباه عایق رطوبتی

اشتباه شماره 2 – شیب نامناسب باعث راکد شدن آب می شود

اقرار نیست سیستم های ضد آب برای مدت طولانی در معرض آب بیش از حد قرار گیرند، اما استثناهایی مانند غشای ایزوگام ضد آب وجود دارد. به همین دلیل است که سقف باید شیب کافی داشته باشد تا آب به طور موثر به زهکشی مجاور برود.

در حالی که ایزوگام می‌تواند آب را جمع‌آوری کند، استفاده از استخر روی یک غشاء یا حتی پشت بام، عملکرد خوبی در ساختمان نیست. همیشه باید نیمه شیب دار یا به سمت سقوط باشد. اگرچه اکثر سقف ها با شیب ساخته می شوند. حقیقتاً، گاهی اوقات ساختمان ها ته نشین می شوند و ممکن است ادغام شوند. به خصوص در ناودان های جعبه ای صنعتی که در آن ادغام آب به طور گسترده اتفاق می افتد. غشاهای قیر معمولی نمی توانند تجمع آب را تحمل کنند.

اشتباه شماره 3 – عدم اعمال زاویه سه گوش

در حال حاضر، این یکی دیگر از اشتباهات بسیار رایج عایق رطوبتی است که در البرز انجام می شود و مربوط به صفحات کف و دیوارها است، اما استثناهایی وجود دارد. پس از چند ماه یا حتی سال ها، درزهای بین دال کف و دیوارها با ته نشین شدن شروع به ترک خوردن می کنند و اگر ترک به اندازه کافی بزرگ باشد، غشای ضد آب را نیز می شکند. به همین دلیل استفاده از فیله های زاویه دار در این قسمت ها قبل از اعمال غشای ضد آب الزامی است. زاویه سه گوش به کاهش آسیب به غشا که می تواند در اثر ترک خوردگی ایجاد شود کمک می کند.

توجه: ایزوگام به اندازه کافی انعطاف پذیر و نازک است (اگرچه بسیار بادوام) که نیازی به زاویه سه گوش ندارد.

اشتباه شماره 4 – آماده سازی ناکافی سطح

بسیاری از مناطق کرج و شهریار به طور قابل درک دارای پیمانکاران زیادی هستند و بنابراین ممکن است در نهایت یک پیمانکار سقفی را استخدام کنند که آنقدرها با تجربه نباشد. ممکن است پیمانکار حرف های زیادی بزند، اما کیفیت کار آنها چیز دیگری را نشان می دهد، و یکی از زمینه هایی که بسیاری از پیمانکاران در آن کوتاهی می کنند، آماده سازی سطح است.

در طول سال‌ها، و با نصب غشاهای ضد آب بر روی صدها سقف، می‌توانیم به جرات بگوییم که آماده‌سازی ناکافی سطح یکی از دلایل اصلی عدم دوام عایق‌ رطوبتی شما آن‌طور که باید باشد است. آماده سازی سطح ایده آل به این معنی است که هیچ گونه ذرات سست، مواد سطحی ضعیف یا گریس نداشته باشد. دو راه برای انجام این کار وجود دارد، اولی استفاده از یک ماده تمیز کننده شیمیایی و دیگری با استفاده از تمیز کردن مکانیکی. با این حال، اکثر سقف‌سازها از جت واشر فشار بالا استفاده می‌کنند که کافی است.

توجه: ایزوگام از بسیاری جهات برتر است که یکی از آنها جلوگیری از ترک است.

اشتباه شماره 5 – توجه ناکافی به نفوذ و لوله ها

اتصالات بین نفوذ و لوله ها، همراه با دال کف، اغلب ضعیف ترین هستند و معمولاً آب از طریق این اتصالات نشت می کند. به همین دلیل است که برای نفوذ لوله باید یک لایه محافظ اضافی نصب شده باشد. غشای ضد آب اعمال شده باید به لوله ها و ناحیه اطراف آنها بچسبد، جایی که با سیستم های آب بندی اتصالات با کیفیت تهیه می شود.

نتیجه گیری از اشتباه عایق رطوبتی

نتیجه گیری از اشتباه عایق رطوبتی

اشتباه شماره 6 – با فرض اینکه دوغاب و کاشی ها ضد آب هستند

برخلاف تصور بسیاری از مردم، دوغاب ها و کاشی ها بدون توجه به ظاهرشان، ضد آب نیستند. برخی از صاحبان خانه به ما مراجعه می‌کنند و بیان می‌کنند که تزریق مجدد شکاف‌های کاشی به حل مشکل آنها کمک می‌کند، که نمی‌تواند دور از واقعیت باشد. دوغاب کاشی سیمانی هستند و بنابراین ضد آب نیستند. با این حال، حتی دوغاب های اپوکسی نیز ضد رطوبت، بخار و آب نیستند.

اشتباه شماره 7 – عدم آماده سازی سطح برای صرفه جویی در هزینه

کرج و شهریار برای انجام این نوع کارها شهرت پیدا کرده اند و این عمل خوبی نیست. قبل از اعمال عایق رطوبتی، باید پرایمرها روی زیرلایه ها و سطوح اعمال شود. پرایمر به ایجاد یک بستر چسبنده کمک می کند و به اتصال بین ایزوگام و بستر کمک می کند. اگر سطح را پرایم نکنید، غشای ضد آب به خوبی به هم نمی چسبد و در نتیجه پوسته می شود. مطمئن شوید که بتونه کاری می کنید، به خصوص اگر یک بستر تازه ساخته شده باشد.

اشتباه شماره 8 – انجام ندادن آزمایش به اصطلاح سیل

پس از نصب سیستم عایق رطوبتی، لازم است قبل از انجام هر کار دیگری، تست حوضچه آب انجام شود. این کار به اطمینان از نصب صحیح سیستم ضد آب و عدم وجود نشتی کمک می کند. اگر مشکلاتی مانند نشتی مشاهده شد، باید فوراً کار اصلاح انجام شود.

نتیجه گیری از اشتباه عایق رطوبتی

یک سیستم عایق رطوبتی سقفی که به خوبی طراحی شده باشد تقریبا یک عمر برای شما دوام خواهد آورد. با این حال، باید بر کیفیت و دقت در حفظ آن تاکید شود. به همه مردم توصیه می شود که از اشتباهات ضد آب که در بالا ذکر شد اجتناب کنند تا در هزینه تعمیرات و نصب مجدد صرفه جویی کنند.

نوشتهٔ پیشین
چگونه عایق رطوبتی ارزش ملک شما را افزایش می دهد؟
نوشتهٔ بعدی
5 مرحله برای ضد آب کردن دیوارهای زیرزمین از داخل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

12 − چهار =

فهرست
تماس فوری