پنج نکته نگهداری برای جلوگیری از نشتی سقف

سقف ساختمان شما یکی از آسیب پذیرترین سطوح بیرونی در برابر نشت آب است. اگر قبلاً در خانه خود نشت آب داشته اید، می دانید که چقدر می تواند دردسرساز و خطرناک باشد. هنگامی که آب از سطح سقف شما عبور کرد، پیشروی آن در فضاهای مخفی خانه شما آزاد است. فضای مشترکی که آب در آن جمع می شود، قسمت بالای سقف شماست. از اینجا، نشتی سقف ممکن است رخ دهد که منجر به رشد کپک، پوسته پوسته شدن رنگ، فروریختن ساختار و آسیب به وسایل و لوازم الکتریکی شود. به این ترتیب، همیشه باید نگران وضعیت سقف خود باشید. خوشبختانه، اقداماتی وجود دارد که می توانید برای حفظ وضعیت سقف خود و جلوگیری از آسیب جدی به اموال خود انجام دهید. اگر به هر دلیلی نیاز به تعمیر یا نصب ایزوگام در عظیمیه کرج پیدا کردید با ایزوگام پلاس تماس بگیرید.

انجام بازرسی های بصری از سقف شما

برای شروع، توصیه می کنیم که بازرسی های بصری دوره ای از سقف های خود را انجام دهید. در طی آن، باید مراقب موارد زیر باشید:

  • جمع شدگی آب
  • سطوح سقف آسیب دیده یا در معرض دید
  • ترک ها یا شکاف های در حال ظهور
انجام بازرسی های بصری از سقف شما

انجام بازرسی های بصری از سقف شما

به طور معمول، طوفان و ریزش آوار باعث بروز اتفاقات فوق می شود. در هوای بد، باران شدید همراه با وزش باد شدید بر مصالح سقف شما تأثیر می گذارد. این باعث شل شدن اجزای روی سقف شما می شود. از طرف دیگر، طوفان ها ممکن است شاخه های درختان را بشکنند و آنها روی پشت بام  شما بیفتد یا مثلا زباله روی سقف آپارتمان شما جمع گردد. از برخورد زباله هایی که روی سقف شما فرود می آیند، مواد سطح سقف شما آسیب می بینند.

سایر بررسی های مربوط به نشتی سقف که باید انجام دهید

به غیر از جستجوی ترک و شکاف، در اینجا چندین بررسی و زمینه نگهداری دیگر وجود دارد که باید به آنها توجه کنید.

  • دریچه های سقف – دریچه های پلاستیکی قرار داده شده در خانه شما پیر می شوند و می شکنند، به همین ترتیب درزها و دریچه های فلزی. در فصول مرطوب قطعاً آب از طریق آنها به سقف خانه شما نفوذ می کند. برای رفع این مشکل، اتصالات باید با اتصالات جدیدتر جایگزین شوند.
  • چکمه های دریچه های لوله کشی – این لوازم جانبی نیز ضعیف می شوند، واشرها ترک می خورند و مهر و موم ها شل می شوند و از بین می روند. اگر چنین چیزی را در پشت بام خود مشاهده کردید، واقعاً باید به دنبال کمک تعمیر و نگهداری باشید.
  • سن بالا – اگر نمی توانید تاریخ دقیق نصب سقف خود را به خاطر بسپارید، می توانید مطمئن باشید که به اندازه کافی قدیمی است. و لمس کردن لازم است. پس از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض عوامل جوی، انتظار دارید که سقف دچار ساییدگی و پارگی شود که در عوض باعث نشتی می شود.
  • زنگ زدگی – سقف ها زنگ می زنند و در این فرآیند ممکن است شروع به نشتی آب کند.
  • دیوارها و خوابگاه ها – اگر آب از سوراخ ها، شکاف ها یا جایی در اطراف اتصالات پنجره به داخل نفوذ کند، می تواند به این معنی باشد که ناودان های شما نیاز به تمیز کردن دارند. این همچنین می تواند به این معنی باشد که درزگیر ترک خورده یا قدیمی شده است و در نتیجه باعث نشتی می شود.
  • تغییرات غیرعادی آب و هوا – طوفان ها می توانند آوارها را روی کاشی ها بیاورند یا کاشی ها را شل کنند و باعث آسیب موضعی به سقف و نشتی شوند.
نشتی سقف

نشتی سقف

پاکسازی ناودان های سقف

ناودان های پشت بام شما به جمع آوری آبی که از تمام قسمت های سقف شما به پایین سرازیر می شود کمک می کند و آنها را دور می کند. در اصل، آب بارانی را که روی سقف شما ریخته است تخلیه می کند. این امر باعث می شود که ناودان جزء ضروری مقاومت آب هر سقف در برابر نشتی باشد. با این حال، ناودان ها با قرار گرفتن در فضای باز و در معرض عوامل مختلف آب و هوایی، بسیار مستعد گرفتگی هستند. به طور خاص، برگ‌ها، شاخه‌ها، ریشه‌ها و گل‌های خشک به ناودان‌های شما ختم می‌شوند و در نتیجه آن را خفه می‌کنند.

هنگامی که ناودان ها مسدود می شوند، آبی که به داخل آن می ریزد نمی تواند در جهت مورد نظر حرکت کند. در عوض، در ناحیه چوک جمع می شود و ممکن است دوباره روی سقف شما بریزد. به این ترتیب، آب نمی تواند از سقف شما خارج شود و منجر به تجمع آن در نقاطی می شود. این رویداد به عنوان حوض‌گیری شناخته می‌شود که در آن آب حوض‌ها یا گودال‌های کوچکی را در نقاط منتخب سقف شما تشکیل می‌دهد. این توده های آب فشار زیادی بر سیستم های عایق رطوبتی سقف شما وارد می کنند و احتمالاً منجر به نشتی سقف می شوند.

توصیه می شود هر از چند گاهی به خصوص پس از طوفان، ناودان های خود را چک کنید. باید تلاش کرد تا ناودان ها از هر گونه زباله پاک شود. علاوه بر این، می توانید حفاظ های ناودانی را در نظر بگیرید که مشبک ثابتی هستند که از ورود زباله به داخل ناودان جلوگیری می کند. به این ترتیب، پیشگیری فعال در برابر گرفتگی ناودان ها انجام می شود.

تعمیر و نگهداری از فلاشینگ سقف شما

فلاشینگ سقف شما یک جای حساس است، معمولاً از فولاد، که برای هدایت آب از مناطق آسیب پذیر سقف شما استفاده می شود. نمونه هایی از این مناطق عبارتند از سطوح بیرون زده عمودی مانند دریچه ها یا دودکش ها. فلاشینگ شما یکی از اجزای حیاتی مسیر سقوط طراحی شده به منظور دور شدن سریع آب از نقاط بحرانی است. به طور معمول، فلاشینگ ها بیش از هر قسمت دیگری از سقف شما به دلیل حرکت حرارتی و تخریب UV تحت فشار قرار می گیرند. به این ترتیب، حتی در خارج از طوفان، فلاشینگ در حال حاضر تحت فشار قرار گرفته است. در طول طوفان، بادهای شدید می‌توانند فلاشینگ سقف شما را خم کرده یا قطع کنند و مناطق بحرانی را در برابر نشت آب آسیب‌پذیر کنند.

نوشتهٔ پیشین
بهترین زمان از سال برای انجام عایق رطوبتی چه زمانی است؟
نوشتهٔ بعدی
ایده های تعمیر نشتی سقف در البرز و حومه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دو × چهار =

فهرست
تماس فوری